teisipäev, 14. jaanuar 2014

BYRON - võimekaim limusiinipullide seas!

Kindlasti on kõigil kasvatajatel huvitav teada, millised loomad meie karjades on erinevate näitajate järgi tabelite tipus. Palusime Jõudluskontrollil mõningad andmed välja võtta.  Järgnevates postitustes  annamegi neist kõigile teada.
Esiteks räägime limusiinipullist, kellel sündis 2013. aastal enim järglasi: Tema nimi on BYRON ja tema peremeheks on Taivo Lepik Andrese talust Jõgevamaal. Byronil sündis eelmisel aastal 200 vasikat (109 lehmvasikat ja 91 pullvasikat). Loomulikult ei pannud Taivo teda üleloomulikult palju paaritama - suurem osa sündisid ikka kunstliku seemenduse teel teistes karjades.

Byron enne 2011 (foto: Vahur Kupper)
Byron on pärit Taanist. Tema isa on ka teistele Eesti farmeritele tuntud Ryde Rembrandt ja isaema Ryde Masille, kellel põhinebki suures osas Christian Erik Pedersenile kuuluv väike aga maailmakuulus Ryde Limousini kari.

Vahur Kupper, esimene omanik: "Minu karjas oli Byron aprill 2008 - mai 2011.Ostsin ta oksjonilt. Kaheaastasena - täis nooruslikku uljust - tegi koos karjaga kiiremaid tiire, aina traavides ja galopis. Vanuse edenedes muutus Byron aga väljapeetumaks ja flegmaatilisemaks. Temas ei olnud salalikku äkilisust, oli selline sirgjooneline tüüp. Oma tööga sai ta hästi hakkama ja järeltulijadki said osa tema uhkest välimusest. Ta oli meile väga hea pull!"
Ja lisas veel: "Juhtus temaga selline lugu, et vahetult enne uue peremehe juurde minekut kaotas pull oma rõnga ära. Küsisin siis Taivo käest, et „kas kannan raha tagasi“. Selleni asi muidugi ei läinud ja tundub, et uus peremees on siiani oma ostuga rahul."
 
Byron enne 2011 (foto: Vahur Kupper)
Aga laseme rääkida ka praegusel omanikul Andrese talu peremehel Taivo Lepikul: " Meil õnnestus Byron soetada Vahur Kupperi karjast 2011. a mais. Byron on väga rahuliku iseloomuga. Minu karjas täielik vana rahu, keda inimesed ei huvita, eest ta ära ei liigu, söötmisel on selline ükskõiksus isegi tüliks, kuna söödakorvini jõudmiseks peab Byroni eraldi eest ära ajama - lehmad lähevad ise. Mõned korrad on ka möiranud kui märgistamisel vasikas häält on teinud. Siis oli "härra" jooksuga kohal ja nuusutas mind pealaest jalatallani, õnneks seejärel astus tagasi ja läks sööma. Viljastamisega on ta alati hakkama saanud. Kunagi ühe mullikaga jändas 2 kuud järjest, aga see on ka ainus kord, mida tähele olen pannud" räägib Taivo.
Byron enne 2011 (foto: Vahur Kupper)
"Esmaspoegijatele ta küll parim lahendus ei ole olnud. Samas lehmadega probleeme ei ole. Byron on varsti 8 aastane, kuid heas vormis. Selg on veidi nõgusamaks vajunud ja kõht ka pisut jämedam, aga samm on ikka tugev ja loodetavasti saame teda veel mitu aastat karjas hoida" lõpetab peremees oma kirjelduse.
Byron enne müüki (foto: Vahur Kupper)

Soovime siis Byronile pikka iga ning ootame huviga, kes järgmisel aastal vastava tabeli tipus ... ehk ikkagi Byron, sest tema sperma on ETKÜ-s endiselt saadaval ...

Varsti juba uued lood meie tublidest loomadest - jälgi blogi!